Zala vármegye kulturális kincsei a fókuszban
Deák Ferenc, a „haza bölcse” származási helyére, a festői szépségű Zala vármegyébe érkezik az uniós soros elnökség alkalmából indított kulturális programsorozat. A vármegyén belül Zalaegerszegen és Lentiben várják az érdeklődőket október 18. és 20. között.
Magyarország természeti értékekben egyik leggazdagabb vidéke Zala vármegye. A Zalai-dombság festői látképe mellett egyedülálló Kovács Gyula pomológus, Magyar Örökség-díjas erdész kezdeményezése, a Tündérkert-mozgalom is. A Zala vármegye több pontján is megtalálható tündérkertek olyan gyümölcsösöket jelentenek, amikben kihalóban lévő, régi magyar tájfajtákat mentenek meg, felölelve az egész Kárpát-medencét. A kertművelés ugyanúgy a kultúránk része, mint az irodalom. Ennek szellemében született meg Kovács Gyula és Ambrus Lajos közös szerzeménye, a Gyümölcsök és praktikák a Tündérkertből című kiadvány, amely magában rejti a hagyományokban rejlő hasznos tudás zamatát.
A vármegye a kastélyok vidéke is, elég csak megemlíteni a világhírű Festetics-kastélyt, a zalacsányi Batthyány-kastélyt vagy a söjtöri Deák-kastélyt. Számos megmaradt Árpád-kori épület vagy annak maradványa hirdeti, hogy már a honfoglaló magyarok is letelepedtek itt, Itália felé vonulva.
A vármegye székhelye, a Zala folyó két partján fekvő Zalaegerszeg – Keszthely mellett – a térség egyik fontos kulturális központja. Itt található a vármegye egykori főispánjának, a költő-hadvezér gróf Zrínyi Miklós lovas szobra, és itt volt 1917-től hitoktató, majd 1919–1944 között pedig a város plébánosa Mindszenty József bíboros is. Az esztergomi érseket többek közt az 1956-os forradalom és szabadságharc idején tett rádióbeszédei, valamint hűsége és politikai kiállása az egyház és a magyar nemzet iránt is a 20. századi magyar történelem és egyháztörténet egyik legmeghatározóbb alakjává tették.